Kongre Tarihi :10 Eylül 2018 - 14 Eylül 2018
Kongre Yeri :Süleyman Demirel Kültür Merkezi, Manisa YOL TARİFİ
Web Adresi :

Davet Metni

Değerli Katılımcılar,

24. Ulusal Biyoloji Kongresi’ni 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasında Şehzadeler kenti MANİSA’da düzenlemekten ve sizleri ağırlamaktan onur duyacağız.

Bilindiği gibi Manisa Ege Bölgesi'nin tarihi ve kültürel dokusu en zengin illerinden biridir. Tarih boyunca hemen her büyük medeniyetin dikkatini çekmiştir. Lidya Uygarlığı olarak bilinen bölgenin tamamına yakını Manisa sınırları içinde yer alır. Bölgede başta Sart olmak üzere sayısı yirmiyi aşan antik kent mevcuttur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise Manisa Sancağı, geleceğin padişahlarının ilk görev yeridir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi adını Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nde Saruhan Mebusluğu da yapmış ve Milli Mücadele döneminde Atatürk'ün yakın silah arkadaşı olarak yanında yer almış olan Celal Bayar'dan almaktadır. 1992 yılında kurulan üniversitemiz pek çok farklı alanda hizmet vererek ve bilgi üreterek bölgenin saygın üniversiteleri arasındaki yerini almıştır. Günümüzde üniversitemizin sloganı ise "Bilim ve İnsan"dır.

Yaşamsal kaynakların sonsuz potansiyele sahip olmamaları dolayısıyla insanlığın gelecekte karşılaşacağı sorunlarla mücadele edebilmenin/ortadan kaldırabilmenin yolu; yenilenebilir kaynaklara dayanan ve sürdürülebilir bir ekonominin ortaya çıkarılmasına bağlıdır. Bu sebeple, doğal yaşamın korunması ve doğal varlıkların sürdürülebilir kullanımının önemi her geçen gün artmaktadır. Bu noktada “Biyoloji Bilimi”nin ön plana çıkarılması önem kazanmaktadır. Kongrenin kısa ve uzun vadede öngörülebilir sorunlarının belirleneceği ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bir ortam oluşturmasını ülkemiz araştırıcıları adına temenni etmekteyiz.

2018’in sonbaharında, 24. Ulusal Biyoloji Kongresi vesilesiyle Manisa’da buluşmak dileğiyle.