Kongre Tarihi :01 Ekim 2020 - 03 Ekim 2020
Kongre Yeri : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale YOL TARİFİ

Davet Metni

Değerli Bilim İnsanları,
       1915 yılında, Asya’nın batı kenarında dar bir alanda gerçekleşen Çanakkale Muharebeleri, savaşa katılan toplumların hafızasında hala unutulmayan ve unutulmayacak izler bıraktığı gibi Birinci Dünya Savaşı’nın genelini de etkilemiştir. Savaşı bitirecek olan cephe, savaşın süresinin uzamasında baş etken haline gelmiştir. Günümüzde akademik alanda tarih, siyaset, uluslararası ilişkiler, coğrafya, turizm, askerlik bilimi, sosyoloji gibi bilim dallarında hala araştırmaların yapıldığı bu olay; yeni bulgular, araştırma metotları, yöntemler ışığında araştırılmaya devam ediyor.
       Son dönemlerde arşivcilik alanında yaşanan gelişmeler, kütüphane ve dokümantasyon süreçlerinin zenginleşmesi ve askerî tarih alanına olan ilginin hızla artmasının yarattığı olumlu ivmeler Çanakkale Muharebeleri konusunda yeni bilgilerin üretilmesini de hızlandırmıştır.
       Uluslararası camiada yapılan yeni çalışmaları paylaşmak ve konuya dair yeni bakış açılarını tartışmak için sizleri, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliğinde 16-18 Nisan 2020 tarihleri arasında Çanakkale’de düzenlenecek olan 105. Yılında Uluslararası Çanakkale Savaşları Sempozyumu'na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.
       Sempozyum Genel Konu Başlıkları: Arkeoloji, Coğrafya, Eğitim Bilimleri, Ekonomi, Gazetecilik ve Medya, Güzel Sanatlar, Hukuk, Kütüphanecilik, Müze Çalışmaları, Müzik, Sağlık Bilimleri, Sanat Tarihi, Sinema-TV, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Turizm Çalışmaları, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Halk Bilimi, Uluslararası İlişkiler ile Sosyal Bilimler alanındaki diğer bilim dalı konularını kapsamaktadır.
Sempozyuma katılmak isteyen bilim insanları ve araştırmacılar web sayfamızda yer alan başvuru formunu doldurarak özgeçmişleri ve yayın listeleri ile birlikte en az 300 kelimeden oluşacak bildiri özetlerini 10 Ocak 2020 tarihine kadar sempozyumcanakkale@gmail.com adresine göndermeleri gerekmektedir. Kabul edilen bildiriler 27 Ocak 2020 tarihinde Sempozyum-canakkale2020 sayfasında duyurulacaktır. Bildirisi kabul edilen katılımcıların konaklama ve ulaşımları sağlanacaktır.
İlgililere saygıyla duyurulur.
Sempozyum Düzenleme Kurulu


Etkinlik Afişi

105. Yılında Uluslararası Çanakkale Savaşları Sempozyumu afişi