Kongre Tarihi :29 Eylül 2020 - 30 Eylül 2020
Kongre Yeri :Etimesgut / Ankara, Türkiye, Ankara YOL TARİFİ

Davet Metni

Değerli Bilim İnsanları,

?

Etimesgut’un geçmişten günümüze uzanan tarihinde Anadolu’nun dört bir yanından gelen insanlar yöre ve bölgelerine ait kültür ve sanatlarını beraberlerinde getirmişlerdir. Bu durum kültürel unsurların yaygınlaşması ve paylaşılmasını sağlarken birlik, beraberlik ve kardeşliğin gelişmesine zemin hazırlamıştır.

Etimesgut’u bir kültür ve sanat kenti haline getirmeyi amaçlayan Belediye Başkanı Enver Demirel, 1999 yılında başlattığı “Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali”nin temel amacı birlik, beraberlik ve kardeşliğin güçlendirilmesi ve neşeli, eğlenceli ve huzurlu bir ortamda insanlarımızın kaynaştırılmasıdır. Bu doğrultuda her yıl düzenlenen Festival uluslararası boyut kazanarak günümüze gelmiştir. 350 milyon nüfusa sahip Türk coğrafyasında Türk kültür ve sanatının tüm yönleriyle bilimsel olarak incelenmesi, araştırma ve alan çalışmalarının bu sempozyum ile ortaya konulması, festivalin siyasi görüş, düşünce ve yaklaşımlardan bağımsız olarak devam ettirilmesi ve gelecek nesillerin öz değerlerimizi tanıması ve yaşaması adına önem arz etmektedir. Sempozyumda 5 farklı ülkeden katılımcılar yer alacaktır.

Kabul edilen özet bildirileri e-kitap olarak yayınlanacak, tam metinler gönderimde sempozyum öncesinde, aksi takdirde sonrasında basılacaktır.


Bu sempozyumun amacı;

 

  • 2019 yılında 16.’sı düzenlenen “Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivalini” başlangıcından bugüne kadar yapılan çalışmaları bilimsel olarak incelemek,

  • Etimesgut Belediyesi olarak Türk kültür, sanat ve değerlerine sahip çıkmak ve bu değerleri yaşayan bir unsur olarak gelecek nesillere aktarmak,

  • Etimesgut’un; kültüre, sanata, bilime, araştırmaya ve değerlerine sahip çıkan bir kent olarak ulusal ve uluslararası boyutta tanınmasına katkı sağlamak,

  • Etimesgut, Ankara ve Türkiye’nin zengin kültürel ve sanatsal değerlerine bilimsel bakışla ışık tutmak,

  • Türk Dünyasınının birbirini tanımasına katkı sağlamak,

  • Bir bütün olarak “Türk Kültür ve Sanatı” alanındaki çalışmaları bilimsel ortamlarda tartışmak, basılı ve dijital olarak kalıcı hale getirerek bilim, kültür ve sanat dünyasının yararlanmasına sunmaktır.


Bu çerçevede 29-30 Ekim 2020’de Etimesgut Belediyesi’nin ev sahipliğinde farklı üniversitelerin işbirliği ile düzenlenecek olan Uluslararası Türk Kültür ve Sanatı Sempozyumuna sizi davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Prof. Dr. Nurettin GÜZ 
Düzenleme Kurulu BaşkanıEtkinlik Afişi

Uluslararası Türk Kültür ve Sanatı Sempozyumu afişi