Kongre Tarihi :20-23 Kasım 2019
Kongre Yeri :Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi; Uşak Üniversitesi, 1 Eylül Kampüsü, UŞAK, Uşak

Davet Metni

1. Uluslararası Zanaattan Sanata Jürili Karma Sergisi - UŞAK

 

Sayın Katılımcılar;

İnsanların medeni hayata geçmeleri ile birlikte ortaya çıkan zanaat, maddeye dayanan gereksinimleri karşılamak için yapılan, öğrenimle birlikte deneyim, beceri ve ustalık gerektiren işlerdir. Bu mesleklerin erbabı olan zanaatkârlar çeşitli malzemeleri kullanarak gündelik ve önemli ihtiyaçlara yanıt veren işlerle uğraştıklarından yaşadıkları toplumlar içinde saygın bir yere sahiptir. Osmanlı imparatorluğunda çeşitli zanaat kollarının toplandığı Ahi teşkilatı ile birlikte zanaatın, hem toplumsal hem kültürel hem de ekonomik alanda önemli bir yeri vardır. Her toplumun, tarihsel serüveni içinde kendi millî bünyesine uygun olarak geliştirdiği dokumacılık, ipekçilik, marangozluk, demircilik, ayakkabıcılık, kuyumculuk (takı üreten), kumaş boyama, bakırcılık gibi mesleklerin zanaat türleri vardır ve günümüzde değişen sosyal, ekonomik ve kültürel yapıya uyum sağlamaktadırlar.

Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesidir.  Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılıktır. Sanatçı yeteneğiyle doğar, sanat yapıtının benzeri yoktur. Zanaat ve Sanat yaratıcılık ve ustalığı bir arada barındırır.

Zanaat ile sanatın buluştuğu “ I. ULUSLARARASI ZANAAT’TAN SANATA JÜRİLİ KARMA SERGİSİ ” isimli karma sergisine siz değerli sanatçı ve zanaatkarların katılımları ile özgün ve kıymetli eserlerin gün yüzüne çıkması planlanmıştır.

Ulusal düzeyde 09-11 Mayıs 2018 tarihinde Uşak Üniversitesinde düzenlenmiş olup yoğun talep ve ülkemizin kalkınma stratejisi olan üretmenin önemine katkısı da düşünülerek bu yıl uluslararası düzeyde düzenlenmesi planlanmıştır.

Bu sergiye katılan her katılımcıdan alınan başvuru ücretleri ile sosyal sorumluluk kapsamında, Uşak İli Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nda bulunan geleceğimizin teminatı olan değerli mirasımız, bugünün küçükleri yarının büyükleri çocuklarımıza kendilerini özel ve yalnız olmadıklarını hissetmeleri amacıyla, Uşak Üniversitesi Tasarım Merkezi tarafından özgün olarak tasarlanmış tişörtler hediye edilecektir.

Serginin amaçları şunlardır:

a) Sanat ve Zanaat alanlarındaki yeni gelişmeleri incelemek ve sunmak.

b) Sanat ve Zanaat alanlarıyla ilgili disiplinler arası çalışmaları, araştırmaları ve projeleri teşvik edecek çalışmaları uluslararası düzeyde tanıtmak.

c) Sanat ve Zanaat alanlarında icra edilen ürünlerin ulusal ve uluslararası düzeyde bireysel ve kurumsal tanınırlığın artmasına katkıda bulunmak.

ç) Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden Zanaat ve Sanatçıların uluslararası düzeyde işbirliği ve bilgi paylaşımına zemin oluşturmak.

d) Sanat ve Zanaat alanlarında nitelikli çalışmalar üretilmesine ve bilim insanlarının gelişimine katkı sağlamak.

f) Sanat ve Zanaat alanlarında akademik yaşamın her aşamasında insana, emeğe ve bilgiye saygı gösterilmesini ve bilimsel etik kurallara uyulmasını gözlemek.

Uşak’ın tarihi zenginlikleriyle, doğal güzellikleriyle, kültürel ve insani değerleriyle zanaatkar ve sanatçıların bir araya gelmesi planlanmaktadır.  “I. Uluslararası Zanaattan Sanata Jürili Karma Sergisi 20 Kasım 2019 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi, 1 Eylül Kampüsü Uşak adresinde saat 14.00’te açılışı yapılarak, 20 – 23 Kasım 2019 tarihlerinde halka açık olacaktır.

1.       SERGİ KURULLARI;

 

Onursal Başkanlar

Uşak Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ

Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Metin GÜMÜŞ

Küratörler

İsim

Unvan

Üniversite

İletişim

Gülhan PINARLIK

Öğr.Grv.Dr.

TBMYO-Tekstil Teknolojisi

gulhan.pinarlik@usak.edu.tr

Gökhan YILDIRIM

Öğr.Grv.

TBMYO-Makine Programı

gokhan.yıldırım@usak.edu.tr

Sergi Sekretaryası

İsim

Üniversite

İletişim

Telefon

Önder YEŞİL

Uşak Üniversitesi

zanattansanata@usak.edu.tr

0535 397 61 44

Mehmet Can ÜZÜM

Uşak Üniversitesi

zanattansanata@usak.edu.tr

0538 509 33 67

 

Ø  Sergimize aşağıdaki alanlarda başvurabilirsiniz;

-       Metal Ürünler;

-       Tekstil Ürünler;

-       Seramik Ürünler;

-       Deri Ürünler;

-       Ahşap Ürünler;

-       Grafik Tasarım.

 

 

Ø  Önemli Tarihler;

 

Sergi Duyuru Tarihi 

: 02 Eylül 2019

Sergi Son Başvuru Tarihi

: 25 Ekim 2019

Kabul Edilen Eserlerin Duyuru Tarihi

: 31 Ekim 2019

Kabul Edilen Eserlerin Son Gönderim Tarihi 

: 11 Kasım 2019

Sergi Açılış Tarihi ve Saati

: 20 Kasım 2019
  Saat 14.00

Serginin Açık Olduğu Tarihler 

: 20 - 23 Kasım 2019
  Saat 10.00-17.00 arası

Sergilenen Ürünlerin Elden Geri Teslim Tarihi 

: 23 Kasım 2019
  Saat 17.00’dan itibaren

Sergilenen Ürünlerin Kargo Geri Teslim Tarihi 

: 20 Aralık 2019

Sergi Kataloğu Yayınlama Tarihi   

: 15 Aralık 2019

 

 

Ø  Kaydınızın onaylanması için ödemenizi gerçekleştirdikten sonra dekontunuzu lütfen zanaattansanata@usak.edu.tr adresine gönderiniz.

 

Ø  Sergi başvuruları  zanaattansanata@usak.edu.tr adresine yapılacaktır.

 

Ø  Kayıt Ücretine Dahil Hizmetler

-       Açılış Kokteyli

-       Sergiye katılacaklar için; Yaka kartı, Katılım belgesi, E-Katalog, Bez çanta, Uşak tanıtım kataloğu, Uşak tarihi yerler gezisi, Uşak tarhanası, Sergi tükenmez kalemi,

Ø  Ayrıntılı bilgi için: https://zanaattansanata.usak.edu.tr/Etkinlik Afişi

1. Uluslararası Zanaattan Sanata Jürili Karma Sergisi - UŞAK afişi