Kongre Tarihi :21-24 Ekim 2020
Kongre Yeri :Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi, Sakarya

Davet Metni

Değerli bilim insanları,

1995 yılından günümüze finans alanında çalışan en kıdemli akademisyenlerden, henüz ilk bildirilerini yazan genç finansçılara kadar geniş bir topluluğu bir araya getiren Finans Sempozyumu’nun 24.sünü Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi işbirliğinde 21 – 24 Ekim 2020 tarihleri arasında Sakarya’da organize ediyoruz.  

Son üç yıllık istatistikleri dikkate alındığında; yaklaşık 70 farklı kurumdan hemen hemen %40’ını kadınların oluşturduğu ortalama 275 katılımcının, 100 civarında bildiri sunduğu Türkiye’nin en eski akademik platformlarından biri olan Finans Sempozyumu’nda, bu yıl da finans alanına katkı yapacak çalışmaların yer almasını bekliyoruz.

Post Küreselleşme dönemine girdiğimiz dünyada; insanoğlu bir yandan yapay zekaya dayalı büyük veri ve bilgi oluştururken, diğer yandan tezat biçimde, sorunları daha karmaşık hale gelmekte, öngörülemezlik artmakta ve sürdürülebilirlik ajandanın en üstünde yerini almaktadır. Bu “yeni normal paradigmada” finansal akımlara ve enstrümanlara dayalı küreselleşme ve büyüme sorgulanırken, hala özellikle gelişmiş ülkelerin en zeki ve yetenekli gençleri finans sektörüne girmeye devam ediyor. 1200’lü yıllarda poliçenin kullanılması ile başlayan, 1950’li yıllarda bugünkü anlamında bilim haline dönüşen ve 2000’li yıllarda kripto paraya kadar evrilen bir hikayede artık saha, finans mühendislerinden, finans veri bilimcilerine geçmiş gözüküyor. İşte bu ortamda 24. Finans Sempozyumu’nu birlikte gerçekleştireceğiz.

24. Finans sempozyumuna bu yıl T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi de destek veriyor. Görevleri arasında İstanbul Finans Merkezi projesini yürütmek ve gelişmeleri takip etmek de olan Ofis’in katkılarıyla daha etkin bir tartışma platformu oluşturmayı amaçlıyoruz.

Bir Sakarya atasözü der ki: “Misafirin sevileni ekmeğin yapıldığı gün gelir”. Ekmeğimizin yapıldığı 24. Finans Sempozyumu’nda finans alanında çalışma yapan tüm misafirlerimizi ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.

Sempozyum Başkanları

Doç. Dr. Hakan TUNAHAN

Doç. Dr. Sinan ESEN